accountant4u.co.il

רואה חשבון מול מנהל חשבונות


העסקת רואי חשבון יכולה להביא למקסום רווחי החברה שכן הינם אחראיים גם לעזור ולייעל את העסק מבחינה פיננסית
כאשר הייתי צעיר יותר ובתחילת דרכי העצמאית סברתי כי הנני יכול להיות אחראי אודות ניהול כספים של העסק החדש שלי וכי לא תהיה לי כל בעיה להתעסק עם דוחות כספיים לכשאצטרך, לכן ניתן לוותר על מנהל חשבונות ורואי חשבון. עם הזמן למדתי כי מנהל חשבונות יעזור לי מאוד בדרכי העצמאית והפיננסית וכי רואי חשבון אחראיים מאוד יעזרו לי לנתב את העסק שלי לעבר ההצלחה.

במאמר זה נעמוד אודות ההבדלים שבין רואי חשבון בראשון לציון למנהל חשבונות וכן נבין את ההבדל המהותי שבין רואה חשבון פנימי לרואה חשבון חיצוני.

מנהל חשבונות

תפקידו העיקרי של מנהל החשבונות הינו לבצע רישום מסודר אודות ההוצאות וההכנסות של העסק. יש לרשום כל הוצאה במדוייק וזה כולל אפילו את החלב לקפה שכן גם היא נחשבת להוצאה. מנהל החשבונות עוקב אחרי תשלומים ומי שילם לחברה או אמור לשלם לה בעתיד וכך שומר על סדר וארגון בנושא הוצאות והכנסות. הוא בעצם מנהל את הנהלת החשבונות היום יומיות של החברה, עורך פקודות יומן, מבצע התאמות, מכין תשלומים לספקים, גובה כסף מלקוחות וכן מכין משכורות.

זה אומנם נשמע פשוט אך לא כך הדבר. מנהל חשבונות צריך לדעת לעבוד עם שלל תוכנות מחשב, לדעת לעבוד עם קבלות, חשבוניות וחוזים שיש לתייק אותם בצורה נכונה בכדי לשמור על סדר במידה ויהיה בהם צורך בעתיד.

מנהל החשבונות נוגע בנושאים הרגישים ביותר של החברה וזה כמובן מאזן הרווחים וההפסדים, מכאן כי הוא יכול להביא לתועלת רבה או לגרום נזק אם אינו מבצע עבודתו נאמנה או נכונה. אז עכשיו שאנו יודעים מה עושה מנהל חשבונות, מה ההבדל בינו לרואי חשבון?

רואי חשבון

רואי חשבון הם בעצם המפקחים של מנהלי החשבונות. הם עורכים את דו"ח המאזן השנתי של העסק, בודקים אודות ניהול כספים של החברה, עוברים על דוחות כספיים למיקסום רווחים, אחראיים לתת ייעוץ מס לבעל העסק, באחריותם לדעת לחשב החזרי מס נכונים שכן לא תמיד זהו חישוב פשוט, הם אחראיים גם על שירותי מיסים, ניהול רכוש ועוד. עבודת רואי חשבון מתחילה בעצם עם גמר רישום כל הפעולות של מנהל החשבונות והינו אמור ללוות את החברה בכל שאלה או בעיה פיננסית אשר מתעוררת וקיימת בחברה.
 
רואה חשבון פאסיבי מגיש דוחות פיננסיים בהתאמה לכללי החשבונאות המקובלים ובהתאם לחוקי המס ואילו האקטיבי משמש גם בתור יועץ לעסק ותפקידו לשפר את המצב הפיננסי של בעל העסק.
 

ההבדל שבין רואה חשבון פנימי לחיצוני

רואה חשבון חיצוני הינו רואה חשבון אשר מועסק ע"י לקוח בכדי שיבצע עבורו בדיקה או ביקורת בדבר דו"חות כספיים של החברה או הפירמה. הוא יצטרך להביע דעתו אודותיהם עפ"י מידת התאמתם לכללי החשבונאות המקובלים. זהו רואה חשבון אשר אינו קשור בשום דרך לפירמה אותה הוא בודק ובכך הוא שונה מרואה חשבון פנימי אשר זהו רואה חשבון שנמנה עם צוות הלקוח והחברה ומשמש כאיש כספים בה או מבקר פנימי. לעומתו, רואה החשבון החיצוני מקיים קשר אי-תלותי עם החברה הנבדקת. אין מדובר באופציה שכן פקודת החברות מחייבת כל חברה ופירמה להעמיד את דוחותיה הכספיים לביקורת של רואה חשבון חיצוני וזאת בכדי למנוע מרמה, גניבה ועבירות נוספות על החוק בתחום הכספי והפיננסי.

בעסק חדש חפש להעסיק רואה חשבון אקטיבי שכן הוא יעזור לך לשפר את מצבך מבחינה כלכלית30/04/2012    המאמר עודכן בתאריך 11/12/2017    accountant4u.co.il


© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר accountant4u.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


תוכן מומלץ
Copyright © 2022 accountant4u.co.il כל הזכויות שמורות
אתר רואי חשבון מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום ראיית חשבון
מעוניינים בשירותי רואי חשבון?
אנחנו עובדים עם רואי חשבון מובילים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!